Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Historia szkoły

Istnienie szkoły Babica zawdzięcza ówczesnemu proboszczowi parafii czudeckiej. Ksiądz Jan Tytus przekonał gminę Babica do budowy szkoły, w której rozpoczęto naukę w 1848 roku.

Wielmożny pan Józef Piwieński - właściciel dóbr ziemskich Babica i Zarzecze - darował 449 sążni kwadratowych pola i drzewo modrzewiowe na budowę placówki. Przyrzekł corocznie dostarczać drzewo na opał szkoły i dla nauczycieli. Pierwszym nauczycielem był pan Rzepczyński, tzw. nauczyciel nie egzaminowany. Wynagrodzenie dla nauczyciela w kwocie 24 zł i 10 korcy zboża rocznie zobowiązała się płacić gmina. Była to szkółka parafialna, w której nauka trwała 4 lata. Pan Rzepczyński uczył do 1862 roku. Od 1862 w szkółce uczył pan Franciszek Nowogrodzki. Do 1865 roku szkółka pracowała bez nadzoru pedagogicznego. Nadzór taki sprawował później ks. Feliks Buchwald - dziekan z Dobrzechowa. W 1872 roku Rada Szkolna okręgowa w Rzeszowie mianowała nauczyciela, którym był pan Antoni Pytnik, nauczyciel egzaminowany. Uczył w Babicy 5 lat. W 1877 roku zastąpił go pan Maciej Szpilka, człowiek zdolny i pracowity. Zainteresował się życiem mieszkańców, uczył uprawy ziemi, a przy szkole założył sad. W roku 1895 stałym nauczycielem został mianowany pan Władysław Ostafiński. Szkoła wtedy prowadziła 4 oddziały klasy.

Rada szkolna wydała plan nauczania, według którego prowadzono lekcje w Szkołach Ludowych.

W 1903 roku, Rada Szkolna, Powiatowa zatrudniła drugiego nauczyciela. Po 35 latach pracy, 1931 roku Władysław Ostafiński przeniesiony został na emeryturę. W tym też roku posadę kierownika szkoły w Babicy objęła pani Seweryna Grudzińska, która pracowała do 1935 roku. Pani Władysława Bartusiówna była kierownikiem szkoły w Babicy w roku szkolnym 1935/36.

Pan Jakub Korab został przyjęty na stanowisko kierownika szkoły w 1936 roku. Był należycie przygotowany do zawodu, wprowadził wiele nowości w nauczaniu, był wielkim społecznikiem i patriotą. Prowadził zespoły artystyczne z młodzieżą oraz zawiązał różne organizacje gospodarcze. Pracował wytrwale i skutecznie na tym stanowisku do 1941 roku.

Kierownictwo szkoły w Babicy w kwietniu 1941 roku objął pan Jan Bomba. Mimo nacisku władz okupacyjnych starał się prowadzić prace dydaktyczne zgodnie z regulaminem okresu przedwojennego. Odszedł na zasłużoną emeryturę w 1961 roku.

Rok szkolny 1961/1962 rozpoczęto w nowej szkole - "Pomniku 100-lecia Państwa Polskiego". Obowiązki kierownika szkoły pełniła przez dwa miesiące najstarsza z nauczycieli, pani Janina Urban. Pod koniec października 1961 roku decyzją Kuratora Oświaty kierownikiem został pan Stanisław Płodzień. Prowadził on różne kółka zainteresowań, był fantastycznym modelarzem lotniczym. Uczestnicy kółka modelarskiego zdobywali czołowe miejsca na zawodach organizowanych przez Ligę Lotniczą. Ze względu na stan zdrowia, p. Płodzień w 1975 roku przeszedł na emeryturę. Dyrektorem szkoły została jego żona Władysława Płodzień, która pełniła swe obowiązki do roku 1977.

Jej następcą została pani Zofia Buż. Pod koniec lat 80 rozpoczęto remont budynku szkolnego. Ze względu na ogrom prac i brak środków finansowych rozłożono go na dłuższy okres. Po prawie 20 latach pracy na stanowisku dyrektora pani Zofia Buż przeszła na emeryturę. Nowa pani dyrektor, Bożena Piórek wraz z Gronem Pedagogicznym i Rodzicami, od samego początku zabrała się do pracy nad poprawa warunków w szkole, rozpoczęto więc modernizację obiektu. Pozyskano licznych sponsorów. Rodzice organizowali zabawy, a zarobione pieniądze przeznaczali na remont szkoły.

W latach 1977-2002 przeprowadzono szereg prac. należą do nich: remont sali gimnastycznej, remont łazienek, powiększenie siłowni, urządzenie pracowni komputerowej, remont wszystkich sal lekcyjnych oraz korytarzy i szatni.

W 2001 roku Uchwałą Rady Gminy Czudec powołano Zespół Szkół w Babicy, w skład którego wchodzi Szkoła Podstawowa i Publiczne Przedszkole.

W dniu 15.10.2003 r. w Zespole Szkół w Babicy odbyła się uroczystość nadania imienia. Patronem szkoły został wybrany Jan Paweł II. W uroczystości szkolnej uczestniczyli wszyscy uczniowie wraz z wychowawcami i nauczycielami. Ponadto wzięli w niej udział przedstawiciele władz gminnych, powiatowych, wojewódzkich, przedstawiciele Kuratorium Oświaty, dyrektorzy szkół naszej gminy oraz inni zaproszeni goście.

bip